Preskoči na glavni sadržaj

Hoće li me itko ikada voljeti

 

Namjerno sam stavila takav naslov. Prilično sam sigurna da to pitanje tinja u srcima mnogih muškaraca i žena. I ja sama, zadnjih nekoliko mjeseci, potaknuta nekim životnim okolnostima, razmišljam o „lažima“ koje sam prihvatila o sebi. Ono kad si dijete i odrasli ti iz svojih povrijeđenosti (ili nekih drugih razloga) dodaju određene etikete, a ti sam stvoriš stavove i uvjerenja u srcu, i po tome živiš. I tako zapravo sam ne voliš sebe, i tu počinju mnogi problemi u odnosima.

Jedna priča koju sam čula dodatno me je potaknula na promišljenje o tome. Naime, jedna draga osoba ispričala mi je kako je, u šali, nazvana osobom s „posebnim potrebama“ jer eto, došla je u neke zrelije godine a još uvijek nije našla srodnu dušu. Odmah sam se sjetila jedne profesorice s fakulteta, koja je znala reći da je svaki čovjek osoba s „posebnim potrebama“ jer je jedinstven, sa svojim talentima, karakterom i životnim iskustvima koja su ga oblikovala. To je zaista oslobađajuće čuti.

Prije nekoliko mjeseci, Gospodin je supruga i mene blagoslovio sakramentom braka. Ali prije nego smo se upoznali, prošli smo kroz neke situacije koje su nam pomogle da se izgrađujemo kao osobe i emocionalno sazrijevamo. Jer, teško je voljeti nekoga tko sam sebe ne voli i tko ne pozna samoga sebe. Zato razumijem strah onih koji se boje da nikada nikoga neće naći, pitaju se čuje li Bog njihovu molitvu, a možda i nisu svjesni prepreka u srcu koje na van odašilju neke drugačije poruke. Zato je važno graditi sliku o sebi i vidjeti što smo sve potrpali u svoje srce.

Moramo biti iskreni prema sebi i pitati se – što zaista mislim i vjerujem o sebi? Možda i staviti na papir. I onda to usporediti s onim što piše u Božjoj riječi o našem identitetu. Očito se ne vidimo onako kako nas Otac vidi...

Jer dragocjen si u mojim očima, vrijedan si i ja te ljubim. (Iz 43,4)

Hvala ti što sam stvoren tako čudesno, što su djela tvoja predivna. (Ps 139, 14)

Ta on je rekao: Ne, neću te zapustiti i neću te ostaviti. (Heb 13, 5)

... i još toliko predivnih stvari je Gospodin rekao baš o TEBI. Odvoji vrijeme za vaš susret i gledaj kako te mijenja i iscjeljuje iz dana u dan.

Sveti Pavao piše da „kad bijah nejače, govorah kao nejače, mišljah kao nejače, rasuđivah kao nejače. A kad postadoh zreo čovjek, odbacih ono nejačko“. Više nismo nemoćni ni djeca. Sada možemo razlučiti što je istina, a što su laži u koje smo povjerovali. Kada to iskreno predamo Ocu, vidjet ćemo kako sve postaje novo.

Za kraj, postoji jedna priča o ženi koja je njegovala imućnoga čovjeka u njegovoj starosti i samoći. Pomagala mu je i on joj je iz zahvalnosti prepisao veliko bogatstvo. Čovjek je umro, a žena je nastavila živjeti u siromaštvu, jer nije znala čitati – ta je oporuka ostala tamo negdje sa strane. Tako i mi, ne poznamo svoj identitet i ne živimo tako, već često prihvaćamo manje jer nam je to poznatije.

Želim ti obilje blagoslova na tvome putu, hodu i rastu s Gospodinom. 😊

Gabriela





foto: TeiTo


Popularni postovi s ovog bloga

Kada čekanje umori

  Jedna mi se prijateljica nedavno povjerila da je umorna od života. Od truda koji nije urodio plodovima koje je očekivala, od neuspjeha, od stalnog iščekivanja da se nešto dogodi, od neodgovorenih molitvi... S obzorom da znam njezinu priču, malo sam zastala da razmislim prije nego li išta kažem. Njezin se život, na prvi pogled, mnogima činio uspješnim; ima 'siguran' posao, dom, izrazito je uporna osoba koja želi raditi na sebi, puno čita i istražuje. Njen je pogled pak usmjeren na ono gdje se, po njezinu mišljenju, nije ostvarila. Vjerujem da tako gotovo svi funkcioniramo. Imam obitelj, ali nemam karijeru – pa sam nesretan/na; ostvaren/na sam u poslu, ali nikako ne mogu pronaći srodnu dušu i osnovati obitelj. Neki imaju i jedno i drugo, ali se pojavi bolest, neimaština, ili neke treće prilike koje naruše naša idilična očekivanja i opet smo nesretni. Ne želim ni u kom slučaju umanjiti nečiju patnju ili težinu životnih okolnosti. Ono što želim reći jest da su nam „vlasi na gla

Reci mi, što zapravo želiš?

Jedna moja draga prijateljica, spletom životnih okolnosti morala je napustiti svoj rodni grad i dugogodišnji posao na kojem više i nije bila sretna, ali nije ni imala hrabrosti za promjenu. Dogodila joj se lijepa, velika životna promijena, no nije očekivala da će se naći pred zidom izgrađenim od vlastitih uvjerenja i strahova, koji su bili zakopani dok je preživljavala dan za danom.  Njezini dosadašnji izbori dolazili su prirodno, dani su prilazili – a ono što je kasnije shvatila, bilo je to da nije nikada zastala i pitala se što zapravo želi, tko je ona, koje talente ima... Rekla bih da se mnogi danas muče upravo s tim pitanjima. Kada sam malo razmišljala o tome, počevši i iz osobnoga iskustva, shvatila sam da puno naših „zidova“ ima korijene u ranim godinama života – ako smo odrasli u disfunkcionalnoj obitelji, ljubav smo naučili zasluživati. To je normalno, jer dok smo djeca – ljubav nam treba da bismo preživjeli i sve ćemo napraviti da ju „imamo“ dovoljno.  „Obrasci koji su ti omog