Preskoči na glavni sadržaj

Kada čekanje umori

 Jedna mi se prijateljica nedavno povjerila da je umorna od života. Od truda koji nije urodio plodovima koje je očekivala, od neuspjeha, od stalnog iščekivanja da se nešto dogodi, od neodgovorenih molitvi... S obzorom da znam njezinu priču, malo sam zastala da razmislim prije nego li išta kažem.

Njezin se život, na prvi pogled, mnogima činio uspješnim; ima 'siguran' posao, dom, izrazito je uporna osoba koja želi raditi na sebi, puno čita i istražuje. Njen je pogled pak usmjeren na ono gdje se, po njezinu mišljenju, nije ostvarila. Vjerujem da tako gotovo svi funkcioniramo. Imam obitelj, ali nemam karijeru – pa sam nesretan/na; ostvaren/na sam u poslu, ali nikako ne mogu pronaći srodnu dušu i osnovati obitelj. Neki imaju i jedno i drugo, ali se pojavi bolest, neimaština, ili neke treće prilike koje naruše naša idilična očekivanja i opet smo nesretni. Ne želim ni u kom slučaju umanjiti nečiju patnju ili težinu životnih okolnosti. Ono što želim reći jest da su nam „vlasi na glavi sve izbrojene“ (Lk 12,7) i da se ništa ne događa bez Božjega dopuštenja.

Ako ćemo biti iskreni prema sebi, rekla bih da se nismo umorili od čekanja.

Umorili smo se od odluka koje nismo donijeli jer smo odlučili igrati na sigurno.

Umorili smo se od odbacivanja sebe i neprihvaćanja ljepote koju je Bog stavio u nas.

Umorili smo se od toga što smo više vjerovali ljudskomu sudu o nama, nego li onome što Božja Riječ kaže.

Umorili smo se jer smo izgradili zidove oko svoga srca da ne budemo ponovno povrijeđeni.

Umorili smo se od straha da pogledamo u naše strahove, rane, boli i kriva uvjerenja koja smo prihvatili kao djeca i opterećeni svakodnevicom – ostavili smo ih pod tepihom.

Umorili smo od ogorčenosti, zavisti i uspoređivanja.

I možda ono najteže – umorili smo se, jer ne poznamo Nebeskoga Oca i nemamo odnos s Njim – i odlučili smo pristati na manje.

Ako si se prepoznao/la u nekoj od ovih tvrdnji, odluči danas si iskreno i od srca oprostiti. Oprosti i Bogu, ako si ga nekada optužio/la za tvoju životnu situaciju. To je jako važno, posebno ako smo to učinili još kao djeca jer nismo razumijeli, pa smo u srcu osudili.

Iskrenost s Bogom i samim sobom prvi je korak u skidanju maski i rušenju zidova kako bismo živjeli životom u izobilju koji nam Nebeski Otac želi dati. Uzmi danas papir i napiši sve što zamjeraš sebi i Bogu, i kada odlučiš oprostiti – poderi papir i baci. Više ti neće trebati. 😊

Nedavno sam čitala o zahvalnosti; autor tvrdi da je ta molitva iznimno snažna jer zahvaljivanjem najlakše otvaramo put Božjoj milosti u našemu životu. Možda je sad vrijeme da zahvališ Gospodinu na svakom blagoslovu koji si primio/la, ali i onome bolnome što je dopustio da ti se dogodi. Zahvaljivanjem, te će se boli preobraziti u blagoslove jer ćeš prepoznati zašto je Bog nešto dopustio u tvome životu i kako te je to oblikovalo.

»Nisam li ti zapovjedio: odvaži se i budi hrabar? Ne boj se i ne strahuj, jer kuda god pođeš, s tobom je Jahve, Bog tvoj.« (Još 1, 8-9)




foto: TeiTo

Popularni postovi s ovog bloga

Hoće li me itko ikada voljeti

  Namjerno sam stavila takav naslov. Prilično sam sigurna da to pitanje tinja u srcima mnogih muškaraca i žena. I ja sama, zadnjih nekoliko mjeseci, potaknuta nekim životnim okolnostima, razmišljam o „lažima“ koje sam prihvatila o sebi. Ono kad si dijete i odrasli ti iz svojih povrijeđenosti (ili nekih drugih razloga) dodaju određene etikete, a ti sam stvoriš stavove i uvjerenja u srcu, i po tome živiš. I tako zapravo sam ne voliš sebe, i tu počinju mnogi problemi u odnosima. Jedna priča koju sam čula dodatno me je potaknula na promišljenje o tome. Naime, jedna draga osoba ispričala mi je kako je, u šali, nazvana osobom s „posebnim potrebama“ jer eto, došla je u neke zrelije godine a još uvijek nije našla srodnu dušu. Odmah sam se sjetila jedne profesorice s fakulteta, koja je znala reći da je svaki čovjek osoba s „posebnim potrebama“ jer je jedinstven, sa svojim talentima, karakterom i životnim iskustvima koja su ga oblikovala. To je zaista oslobađajuće čuti. Prije nekoliko mjesec

Reci mi, što zapravo želiš?

Jedna moja draga prijateljica, spletom životnih okolnosti morala je napustiti svoj rodni grad i dugogodišnji posao na kojem više i nije bila sretna, ali nije ni imala hrabrosti za promjenu. Dogodila joj se lijepa, velika životna promijena, no nije očekivala da će se naći pred zidom izgrađenim od vlastitih uvjerenja i strahova, koji su bili zakopani dok je preživljavala dan za danom.  Njezini dosadašnji izbori dolazili su prirodno, dani su prilazili – a ono što je kasnije shvatila, bilo je to da nije nikada zastala i pitala se što zapravo želi, tko je ona, koje talente ima... Rekla bih da se mnogi danas muče upravo s tim pitanjima. Kada sam malo razmišljala o tome, počevši i iz osobnoga iskustva, shvatila sam da puno naših „zidova“ ima korijene u ranim godinama života – ako smo odrasli u disfunkcionalnoj obitelji, ljubav smo naučili zasluživati. To je normalno, jer dok smo djeca – ljubav nam treba da bismo preživjeli i sve ćemo napraviti da ju „imamo“ dovoljno.  „Obrasci koji su ti omog